YOLCULUK ÖNCESİ HAZIRLIK

Her yolculuk sonrası motor yukari çıkarılmalıdır. Bu sadece deniz yoldulukları için değil aynı zamanda tatlı sudaki yolculuklardan sonra da geçerlidir.

    Bir çift tavşan kulağı satın alın. (Tavşan kulağı: Metal bir bilezikle birleştirilmiş 2 lastik conta) Aparatı suyun toplandığı alçak kısmın üzerine kaydırın ve bir hortum bağlayın.  

    Motoru çalıştırın ve gerisini su pompasına bırakın. (Güvenli sürüşü alışkanlık haline getirin, pervaneyi her zaman kontrol edin ve kimsenin motoru vitese geçirmediğine emin olun.)

    Motoru yıkarken su pompasını kontrol edin, su akışının düzgünlüğünden emin olun. Parmağınızı dikkatli bir şekilde akışa tutun, sıcaklığını kontol edin, ılık olması mümkün fakat sıcak olmamalıdır. Çıkışta debi düşükse çıkış borusuna atıklar sıkışmış olabilir. Aşırı ısınma ve zararı önlemek için hemen motorun çalışmasını durdurun.

    Küçük bir tel parçasını hortumda ileri geri hareket ettirerek hortuma sıkışmış artıkları temizlemeye çalışın. Motoru tekrar çalıştırarak kontrol edin. Sorun çözülmediyse yeni bir su pompası almanız gerekebilir.

    Motoru yıkadıktan sonra yakıt hattını ayırın ve motorun karbüratörün içindeki tüm yakıtı yakmasını sağlayın.

    Motoru yıkayıp tüm yakıtı yaktırdıktan sonra anahtarı çevirerek motoru durdurduğunuza emin olun. Varsa akü şalterinizi de kapatın.

    Motor kapağını kaldırıp su ve yakıt sızıntılarını kontrol edin. Eğer sızıntı varsa onarımı için tamircinize danışın.
    Herşeyi kurulayıp WD 40 veya Qicklube gibi bir anti korozyon sprey kullanın. Vites, gaz kelebeği ve karbüratör valfleri gibi hareketli parçaları yağlayın.

    Motor kapağını kapatıp üzerini silin.

    Her zaman yeni yakıt kullanın. Sezon sonu bakımında tankları boşaltarak eski yakıtı geri dönüşüme gönderin.